Wiedźmińska kuźnia

Dziś Gdańska starówka stanowi atrakcję turystyczną, którą co roku odwiedza mnóstwo turystów, jednak wieki temu miejsce to pełniło zupełnie inną funkcję. Choć Gdańsk ze względu na swoje położenie, był miastem portowym, odwiedzanym przez niezliczoną liczbę kupców i handlarzy, to jednak było to miasto, w którym w XVII w. prężnie funkcjonowało rzemiosło.

Stanowiło ono źródło utrzymania ponad połowy mieszkańców, a przedstawicieli tej grupy zawodowej byli często dobrze opłacanymi, niezastąpionymi fachowcami. Do tego grona zdecydowanie należeli kowale, a w szczególności mistrzowie tego rzemiosła, którzy z rozgrzanej stali potrafili stworzyć śmiercionośne dzieła sztuki.

Choć dziś sztuka ta nie jest tak popularna i rozchwytywana jak kiedyś, to wciąż posiada swoich wielbicieli, którzy dla odtworzenia historycznego oręża zagłębiają się w średniowiecznych zapiskach. Jedną z takich osób jest Pan Jan Chodkiewicz, czyli Ensifer – z łacińskiego miecznik. Pan Jan w swojej kuźni wytwarza broń treningową, wykorzystywaną przez stowarzyszenia takie jak Dawne Europejskie Sztuki Walki, czy muzealne wręcz egzemplarze broni białej wytwarzane dla indywidualnych klientów. Jednak klienci ci nie są, zawsze tak oczywistym podmiotem… Sprawdźcie nasz materiał filmowy, w którym dowiecie się więcej o pracy w kuźni, fechtunku i przeniesieniu sztuki kowalstwa do cyfrowego świata.

Ensifer - kowal gdańsk