Ptaki to niesamowite stworzenia, które skrywają przed nami wiele tajemnic. Na szczęście są ludzie, którzy poprzez obserwację badają ich usposobienie i zachowanie, dzięki czemu możemy słuchać i czytać o wspaniałych, ale i mrożących krew w żyłach historiach. No bo każdy spodziewa się krwiożerczych instynktów wśród drapieżników pokroju sokoła, orła czy jastrzębia. Tymczasem mordercza sikorka może wywołać tylko uśmiech pobłażania. Jednak na przekór nam to piękne stworzenie potrafi zaskakiwać… Posłuchajcie niesamowitych opowieści Jacka Karczewskiego – ornitologa, aktywisty zaangażowanego w działaniach fundacji “Jestem na pTak!” i autora nowej książki Wydawnictwa Poznańskeigo – “Zobacz Ptaka. Opowieści po drodze”. Posłuchajcie:
Dzięki uprzejmości Goyki 3 Art inkubator w Sopocie, mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w spacerze ornitologicznym z Panem Jackiem Karczewskim. Autor książki przez dwie godziny opowiadał zaskakujące historie o życiu ptaków. Ptaków, które otaczają nasze domostwa, które spotykamy w parkach czy w drodze do pracy. Zaskakujące jest to, że za każdym z tych zwierząt skrywają się fascynujące historie. Co może być zaskoczeniem, nawet tak pospolite ptaki jak wrony, mają mało pospolite życie. Gdy spadnie pierwszy śnieg, są skore do zabawy i potrafią bawić się jak ludzie, zjeżdżając z górek na swoich grzbietach, czy turlając się z nich.

Ale zabawa to nie wszystko. Ptaki żyją w społecznościach i to międzykulturowych. Potrafią się wspólnie organizować podczas mroźnych zim, aby utrzymać ciepło w większym stadzie. I skoro jesteśmy już przy cieple, nie sposób nie wspomnieć o edredonach. To gatunek kaczki, której puch (oczywiście odpowiednio zapakowany do kołdry) osiąga zawrotne sumy przekraczające milion złotych! Ptaki potrafią się nawzajem ostrzegać w przypadku niebezpieczeństw takich jak kot, sokół czy człowiek. No chyba, że mowa o sójkach. To jedne z ciekawszych ptaków, które możemy spotkać w mieście. Nie dość, że piękne, sprytne i inteligentne, to w dodatku niewyobrażalnie przebiegłe. Sójka potrafi naśladować różne dźwięki i to bardzo skutecznie. Czasami naśladują dźwięki myszołowów czy jastrzębi po to, by odciągnąć je od pożywienia, na które same mają ochotę. Jeśli jesteście głodni większej ilości ciekawostek na temat ptaków, gorąco polecam zajrzeć do książki Pana Jacka: “Zobacz Ptaka. Opowieści po drodze.”
Zobacz ptaka. Opowieści po drodze