Klasyczna animacja rysunkowa

Kiedy ostatni raz udało się Wam zobaczyć jakąś animację? Aktualnie to całkiem popularny gatunek filmowy, przez co ciężko aby odpowiedź brzmiała – w dzieciństwie. Zastanawialiście się jednak kiedyś jak wygląda proces produkcji takiego filmu? W dzisiejszym skrócie usłyszycie od mistrzów tego fachu o nieco zapomnianej technice – animacji rysunkowej.

Zanim zagłębimy się w procesy tworzenia, warto nakreślić czym właściwie jest klasyczna animacja rysunkowa. Jak opowiada jeden z najlepszych twórców animacji i reżyserów filmów animowanych w Polsce – Janusz Martyn – “To trochę oszustwo. Pojedyncze ramki, ułożone w sekwencję, odtworzone z odpowiednią prędkością dają nam wrażenie ruchu.” Aby osiągnąć ten ruch, trzeba poddać się benedyktyńskiej pracy. Im więcej klatek uda nam się uzyskać, tym płynniejsza będzie animacja. Metoda ta jest jednak warta swojej ceny, bo tworzy unikatowe, magiczne dzieła.

W Centrum Sztuki Współczesnej “Łaźnia” w Nowym Porcie, wzięliśmy udział w warsztatach klasycznej animacji rysunkowej. Choć animacja ta, odchodzi już do lamusa ze względu na niewiarygodną ilość pracy włożoną w każdą minutę filmu, to warsztaty przyciągają cyklicznie wielu chętnych. Nic w tym dziwnego! Trud włożony, podczas zajęć, w tworzenie naszego dzieła, odwdzięcza nam się pięknymi sekwencjami, na wzór tych, które tak bardzo kochaliśmy w dzieciństwie

Warsztaty poprowadzili: Janusz Martyn i Robert Turlo.