Zwiedzaj Niszę

W każdym mieście wciąż pozostaje wiele miejsc, które znane są tylko lokalnej społeczności. Ze względu na ich lokalizację, oddalenie od najbardziej popularnych punktów podróży, nie są tak często odwiedzane przez przyjezdnych. Są jednak równie interesujące, a czasem nawet przewyższają atrakcyjnością oklepane schematy. Szczególnie jeśli w podróży szukacie czegoś więcej niż starego rynku, czy smażenia na plaży. Dziś chcemy zabrać Was w podróż po nieoczywistych punktach Gdańska, które mogą przypaść do gustu miłośnikom pieszych wędrówek, rowerów czy sztuki.
Zadajmy sobie pytanie – co zwiedzić w Gdańsku, aby poznać jego nietypową stronę?

Stocznia Cesarska

Wiele osób odwiedzających tereny stoczniowe kończy swoją podróż na Ulicy Elektryków. Nic w tym dziwnego. W końcu to alternatywna stolica Gdańska. To tu znajduje się wiele popularnych lokali, w których prym wiedzie B90 czy 100cznia. Tereny Stoczni to jednak nie tylko historia przemian, miejsce pracy czy imprezownia. To również… sztuka. Jeśli miniemy imprezowe pokusy dotrzemy do miejsca pełnego artystycznych atrakcji. To industrialna przestrzeń, naszpikowana rzeźbami, muralami i instalacjami artystycznymi. Największą uwagę zwracają surrealistyczne rzeźby autorstwa Czesława Podleśnego “Rzeźby wychodzące z morza”, które wykonane zostały z odzyskanych elementów maszyn. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na Galerię WL4 Mleczny Piotr, gdzie prócz licznych wystaw natknąć się można na liczne performance, czy warsztaty. Dodatkowym elementem wartym uwagi jest Żuraw M3, który jest jedynym dostępnym dla zwiedzających punktem widokowym w tym miejscu. A skoro o punktach widokowych mowa…

Gdańskie Punkty Widokowe

Wzgórze Ślimak

Gdańsk posiada mnóstwo miejsc, w których możemy podziwiać jego panoramę. Nie wszystkie są tak oczywiste jak oliwski Pachołek. Są też wzniesienia, które gwarantują świetny widok bez zbędnego tłumu. To w większości miejsca, do których można dostać się szlakami rowerowymi czy pieszymi. Nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale wpływające korzystnie na nasze zdrowie. Czego chcieć więcej? Naszą listę punktów znajdziecie pod tym linkiem.

Gdańska Zaspa

Choć Zaspa jest dzielnicą kojarzoną z blokami z wielkiej płyty, to jednak wyróżnia się na tle innych tego typu miejsc. Wszystko ze względu na murale. Niemal każdy blok został przyozdobiony wielkoformatową pracą. Łącznie zobaczyć możecie 59 obrazów, a korzenie tej inicjatywy sięgają 1997 r.

Park im. Jana Pawła II

Gdańsk to nie tylko Park w Oliwie. To również wiele innych, mniej popularnych miejsc, które również warto odwiedzić. Jednym z nich jest niewątpliwie Park im. Jana Pawła II, który słynie z zewnętrznej galerii rzeźb. Oprócz wielkiej przestrzeni, którą się wprost prosi o dłuższy spacer, możecie również podziwiać, wielkie, drewniane figury, które zostały idealnie wkomponowane w te miejsce.

Ogród Sensoryczny

To miejsce, które pokochają młodzi poszukiwacze przygód. W tym miejscu, prócz dużej, zielonej, trawiastej plaży, która zachęca do piknikowania, znajduje się wiele interaktywnych elementów, które pozwolą na odrobinę zabawy. Dużą zaletą tego miejsca jest bliskość ze wspomnianym już Parkiem Oliwskim, dlatego możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

W tym miejscu bez podpunktów polecimy jeszcze kilka innych miejsc. Na szczególną uwagę zasługuje tu Park Oruński oraz Park Ronalda Reagana. Oba są całkiem duże i gwarantują długi spacer. Szczególnie Park Reagana, który ciągnie się równolegle do linii brzegowej morza. Jeśli jednak wybierzecie park w Oruni, warto odwiedzić Dolne Miasto oraz bastiony, którymi niegdyś obwarowano Gdańsk. Dodatkowo warto wpaść na dolny Wrzeszcz by przejść się ulicą Wajdeloty i zrobić instagramowe zdjęcie przy najbardziej różowej ścianie w całym Trójmieście. Jeśli jednak liczycie na promienie słońca, ciekawą alternatywą dla spacerów plażą, jest przejście promenadą do Falochronu Zachodniego, którego zwieńczeniem jest możliwość podziwiania dużych statków wpływających do portu oraz malownicza latarnia morska.

A czy Wy macie swoje ulubione miejsca, które warto polecić? Podzielcie się z nami swoimi małymi odkryciami.

DK 25.04.2021