NOMUS

NOMUS to nowe muzeum sztuki, zlokalizowane na postoczniowych terenach, w centrum „Nowego Miasta” w Gdańsku. Niespełna miesiąc temu hucznie świętowało swoje otwarcie, zapraszając do obejrzenia kolekcji prac. Prac konsekwentnie zbieranych od kilku lat, które w dużej mierze pochodzą od gdańskich artystów.

Sama nazwa NOMUS to skrót od Nowe Muzeum Sztuki, która znakomicie tłumaczy istotę tej placówki. To miejsce, które za zadanie ma gromadzić aktualne dzieła sztuki. W przeciwieństwie do innych placówek związanych ze sztuką współczesną zlokalizowanych w Gdańsku, jest muzeum, a nie galerią. Co za tym idzie? Dzieła sztuki nabywane są przez placówkę, a nie jednorazowo wystawiane. Jeśli więc wcześniej odwiedzaliście wystawy oddziału Muzeum Narodowego – Zielona Brama w Gdańsku Głównym, możecie rozpoznać wiele z wcześniejszych wystawianych tam prac – właśnie dlatego, że są własnością muzeum. I tak dla przykładu spotkacie tam pracę Hanny Nowickiej “Kozioł Ofiarny”, czy pracę “Kawiorowa Patriotka”, które wcześniej mogliście zobaczyć podczas wystawy “która była. W czterdziestą rocznicę Porozumień Sierpniowych”. Ale spokojnie, to nie wszystko. NOMUS posiada 6 sal wystawienniczych, w których znalazło się miejsce dla 32 prac. Zarówno tematyka jak i forma tych prac jest różnorodna. Od rzeźby, przez rysunek po projekcje filmowe. Warto zobaczyć je na własne oczy.

Muzeum w przyjazny sposób wita odwiedzających. Na parterze znajduje się przestrzeń rekreacyjna z kawiarnia, czytelnią i miejscem dla najmłodszych. Oby kolekcja powiększała się i skutecznie przyciągała miłośników sztuki. Czy to się uda? Inne placówki, które skupiają się na sztuce współczesnej – jak chociażby Moco Museum radzą sobie świetnie. Trzymam kciuki, aby i to miejsce stało kluczowym punktem odwiedzin Gdańska.

DK 21.11.2021