Temat literatury popularnonaukowej nie jest mi obcy. Bardzo chętnie sięgam po pozycje, które w przyjemnym i lekkim języku, wyjaśniają pojęcia, których zrozumienie nie jest łatwe. Bardzo to doceniam. Doceniam również wpływ na popularyzację nauki, jaką mają obecnie osoby związane z youtubem. Mowa tu między innymi o Dawidzie Myśliwcu, Tadeuszu Rożku, ale i o Kacprze Pitale. Miejsce na takie treści zawsze znajdzie się w sieci. Ale czy tacy twórcy, z powodzeniem mogą wydać książkę? Tak się składa, że ostatnio skończyłem lekturę książki “Jak to wyjaśnić” Kacpra Pitaly i chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami.
W książce natkniecie się na wiele przykładów z filmowego dorobku autora. Ale po kolei. Książka “Jak to wyjaśnić”, to książka popularnonaukowa, która ma na celu uzmysłowienie nam, że nie ma głupich pytań. To książka, w której możemy zadawać pytania – “a dlaczego, a po co” i wciąż otrzymywać na nie odpowiedź. A pytań jest tu całkiem sporo i to bardzo różnych. Dla przykładu – pierwszym rozdziałem jest pytanie “Gdzie jest kosmos”. No właśnie, gdzie? Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie miejsce we wszechświecie zajmujemy? Odpowiedź jest bardzo intrygująca. Nasz Układ Słoneczny znajduje się w Galaktyce znanej jako Droga Mleczna. Jak wskazują badania przeprowadzone przez trójkę astronomów w 2013 r., nasza galaktyka może znajduje się w… pustce. A konkretnie pustce KBC, nazwanej tak od pierwszych liter nazwisk odkrywców. Co to dla nas oznacza? Nic innego jak fakt, że możemy być nieco odizolowani od wszechświata i możemy nie posiadać zbyt wielu bliskich sąsiadów. A, nie wspominałem Wam, że tematyka pytań jest skupiona na astrofizyce? Może od tego powinienem zacząć.
Książka w przyjazny laikom sposób wyjaśnia wiele zagadnień związanych właśnie z tą dziedzina nauki. Odpowiada na pytania z pogranicza filozofii, nauki i zwykłej ciekawości. No bo w jaki inny sposób skategoryzować pytania pokroju: “Jak duże jest wszystko?”, “Dlaczego pojęcie jest zielone”, czy “Dokąd zmierzamy?”. Każde z tych pytań jest jest rozkładane na najmniejsze fragmenty i z odpowiednią powagą analizowane, nawet jeśli są największą oczywistością. I to jest fajne. Przejdźmy jednak do pytania… do kogo skierowana jest ta książka? Daleko temu do pracy doktorskiej z dziedziny fizyki kwantowej (i jak dla mnie całe szczęście), dlatego książkę czyta się naprawdę nieźle, szczególnie jeśli tematy popularnonaukowe nie są Wam obce. Ot książka napakowana ciekawostkami, które pozwolą Wam otrzymać osiągnięcie “nerd” na każdej imprezie.
Muszę się jednak kilku rzeczy przyczepić. Po pierwsze – odtwórczość. Spodziewałem się mniejszej ilości treści, które już zdążyłem przyswoić podczas przeglądania filmów na kanale “Tego mądrego z TVGry”. Nie zrozumcie mnie źle. Tematów jest tu znacznie więcej, jednak niektóre z nich, po prostu powracają. Panie Kacprze, Panu chyba daleko powinno być do wydawania co roku tego samego tytułu, takich rzeczy się po prostu nie robi. Drugą rzeczą jest niewykorzystany – mam wrażenie – potencjał ostatnich rozdziałów. Są zdecydowanie krótsze od wcześniejszych, nie rozwijają znacząco tematów. Po prostu czuje się pewien niedosyt. Pomimo to , “Jak to Wyjaśnić” to ciekawa książka dla miłośników popularno naukowych tematów. Fajnie napisana, pełna humoru i przede wszystkim pełna wiedzy.
Książkę możecie kupić pod tym adresem.
DK 07.11.2021