Gdańskie Punkty Widokowe

W Gdańsku mamy piękne widoki. Na morze, na las, na miasto. Wyszukując punkty widokowe w Gdańsku na pewno natkniemy się na informacje o pięknych  widokach z Wieży Bazyliki Mariackiej,  tarasu w Olivia Star czy Pachołka. My wybraliśmy dla Was kilka mniej znanych punktów (przynajmniej tak sądzimy)  znajdujących się na świeżym powietrzu. Idealne na jesienne spacery bądź przejażdżki rowerowe.

Większość opisanych punktów to zasługa projektu “Gdańskie Widoki” autorstwa Pawła Burkiewicza. Tutaj możecie przeczytać więcej o projekcie: „Gdańskie Widoki”

Punkty wymienione od Oliwy w kierunku Oruni.

  1. Wzgórze Luizy (Widok VI – “Tomasz”), Oliwa

Lokalizacja: Wzgórze Luizy (Widok VI – “Tomasz”), Oliwa

Po zobaczeniu panoramy na Pachołku opłaci się przejść się 300 metrów dalej na Wzgórze Luizy gdzie znajduje się Pomnik Bitwy pod Oliwą. To urokliwe, spokojne miejsce, w którym można odpocząć na ławce w lesie wpatrując się na Zatokę.

  1. Wzgórze ponad doliną Szwabego (Widok VIII – “Andrzej”), Oliwa

Lokalizacja: Wzgórze ponad doliną Szwabego (Widok VIII – “Andrzej”), Oliwa

Decydując się na spacer lub rower w lesie warto zobaczyć ten punkt. Również jest gdzie usiąść. Miejsce może nie oferuje tak spektakularnych widoków jak inne punkty, ale spojrzenie na Zatokę z góry lasu niezasłonięte drzewami warte jest tego stromego podejścia.

  1. Wzniesienie przy ulicy Arciszewskiego (Widok XV  – “Natalia”), Wrzeszcz

Lokalizacja: Wzniesienie przy ulicy Arciszewskiego (Widok XV  – “Natalia”), Wrzeszcz

Miejsce, które może być ciężko znaleźć – dlatego mała wskazówka. Przy dojściu do końca ulicy Arciszewskiego przed schodami prowadzącymi w dół na ulicę Słowackiego należy skręcić w lewo w krzaki. 100 metrów i trafimy na rewelacyjny widok.

  1. Góra Jana (Widok III) oraz Wzgórze Ślimak (Widok V), Wrzeszcz

Lokalizacja: Góra Jana (Widok III) oraz Wzgórze Ślimak (Widok V), Wrzeszcz 

Dwie propozycje obok siebie. Wzgórze Ślimak znajduje się wyżej, ale oba miejsca oferują przyjemne widoki na różne perspektywy.

  1. Plac Zabaw na ul. Góralskiej, Niedźwiednik

Lokalizacja: Plac Zabaw na ul. Góralskiej, Niedźwiednik

Miejsce, które nas zaskoczyło. Z placu zabaw rozpościera się bardzo szeroki widok. Jeżeli nawigacja źle podpowie, to najwygodniej jest dostać się tam “od góry” czyli od uliccy Góralskiej.

  1. Zbiornik Wody Stary Sobieski (Widok XIII – „Antoni”), Wrzeszcz

Lokalizacja: Zbiornik Wody Stary Sobieski (Widok XIII – „Antoni”), Wrzeszcz

Kolejna propozycja z projektu Gdańskie Widoki. Po podziwianiu widoków zachęcamy do spaceru. Obok znajduje się Park Nostalgiczny, który powstał na dawnym cmentarzu.

  1. Góra Gradowa, Gdańsk Główny

Lokalizacja: Góra Gradowa, Gdańsk Główny

Punkt widokowy wszystkim znany. Miejsce jest tak piękne, że zasługuje na osobną galerię. Zdaniem wielu osób oferuje najlepsze widoki. Przejdźcie się dookoła góry aby zobaczyć wszystkie perspektywy.

  1. Zbiornik Wody Stara Orunia (Widok XII – „Jerzy”), Orunia

Lokalizacja: Zbiornik Wody Stara Orunia (Widok XII – „Jerzy”), Orunia

Trochę daleko, ale naprawdę warto! Jeżeli się tam wybieracie to koniecznie przez malowniczy Park Oruński, który otrzymał nagrodę jako najlepsza przestrzeń publiczna na Pomorzu.

25.10.2020 SA