Jak to jest przeżyć własne życie? W pewnym jego momencie stwierdzić, że to najzwyczajniej koniec i nie ma nic dalej, żadnego światełka, żadnej nadziei. To bez wątpienia poważny problem, który serwuje nam główny bohater książki „Blizna” Wydawnictwa Poznańskiego, już na wstępie powieści. Czy zagłębiając się w jego świat jesteśmy w stanie go zrozumieć?

Śmierć
Jak podejść do takiej znajomości? Odbiorca jest wrzucony w świat myśli bohatera, bez możliwości pomocy, niejako w roli obserwatora, który nie jest w stanie nic zrobić. Choć skryty wobec bliskich czy sąsiadów Jonas swoim zachowaniem sugeruje chęć próby skończenia ze światem, to jednak nie jest w stanie podjąć tej decyzji ze strachu, z nadziei i troski. Im dłużej tkwi w tym letargu, tym bardziej stara się przekonać wszystkich do swojej racji. Czy jednak coś mogłoby ją rozwiać?
Jonas jest rozwodnikiem, który pomimo długiego związku, w którym stopniowo wygasało uczucie, dowiaduje się że jego już dorosła córka, nie jest jego biologicznym dzieckiem. Przez pierwsza część książki podróżujemy z bohaterem po ulicach rodzinnego miasta żyjąc wspomnieniami. Odwiedzamy bliskie mu osoby, wspominamy przeszłość, którą niewątpliwie wciąż żyje główny bohater. Jest jednak coś, co może obudzić go z tej agonii i ironicznie mowa tu o śmierci. Choć ze strachu przed nią, ciężko mu podjąć tak drastyczną decyzję, postanawia udać się do miejsca tak niebezpiecznego, w którym los może zrobić swoje.

Odrodzenie
Jonas nie zastanawia się zbyt wiele nad celem swojej wyprawy. Państwo do niedawna pogrążone w wojnie wydaje się być idealnym punktem. Walizka szybko zapełnia się niezbędnymi rzeczami, pośród których znajdują się narzędzia niezbędne do przywiercenia liny. Jonas daje sobie 7 dni.
Blizna
Autorka książki skutecznie gra emocjami odbiorcy. Do samego końca zastanawiamy się czy świat w którym przyjdzie żyć bohaterowi może okazać się jego Idyllą. Czy główny bohater stojąc przed obliczem śmierci, widząc ją niemal namacalnie, zmieni o niej zdanie. Czy w świecie tak ponurym, można czuć się lepiej, niż w świecie pogłębionym rutyną?
Blizna to solidna, psychologiczna szermierka, w której zasiadamy na trybunach, obserwując pojedynek głównego bohatera ze śmiercią. Emocje, które serwuje nam islandzka pisarka wskazują jedno – niczego nie możemy być pewni.
Link do książki znajdziecie na stronie Wydawnictwa Poznańskiego:
Blizna
DK 15.06.2020